Dostosuj: A

Oddział Neonatologiczny

 

Szanowni Państwo,

Mamy zaszczyt poinformować, że Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Kozienice znalazł się w Rankingu „Maluchy na Brzuchy” za wysoki wskaźnik wsparcia dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie drogami natury (dane z ankiet Fundacji Rodzić po Ludzku z lat 2019-2021 zebrane w sierpniu 2021).

Cieszymy się bardzo, że ten aspekt opieki okołoporodowej jest tak dobrze realizowany w Państwa placówce. Jednocześnie zaznaczamy, że bezpośredni kontakt skóra do skóry między matką a dzieckiem po porodzie przez cesarskie cięcie jest równie ważny. Zachęcamy do kontynuowania wspierania dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie drogami naturyoraz do pracy nad umożliwianiem tego kontaktu po porodzie przez cesarskie cięcie.

 

Z wyrazami szacunku

Zespół Maluchy na Brzuchy

Olga Vitoš i Anna Kwiatek-Kucharska

 

www.maluchynabrzuchy.pl

http://maluchynabrzuchy.pl/ranking-maluchy-na-brzuchy/

maluchynabrzuchy@gmail.com

 

                          

    

 


Lekarz kierujący oddziałem

lek. Jolanta Najda

pediatra, neonatolog

 

Pielęgniarka oddziałowa

lic. piel. Wiesława Baryłka

spec. pielęgniarstwa pediatrycznego

 

Pielęgniarka koordynująca

lic. piel. Iwona Makuch

 

 

 


Struktura organizacyjna

  • Oddział Neonatologiczny
  • Poradnia Neonatologiczna

 

Możliwości diagnostyczne i lecznicze

Doświadczony, wyspecjalizowany zespół oraz wyposażenie oddziału w aparaturę medyczną z możliwością szerokiego zakresu badań diagnostycznych stwarzają warunki pełnego bezpieczeństwa dla każdego nowonarodzonego dziecka od chwili urodzenia do wypisu, łącznie z opieką ambulatoryjną.


Pracujący w SPZZOZ w Kozienicach neonatolodzy i pediatrzy zajmują się wcześniakami i noworodkami donoszonymi, zdrowymi oraz takimi, których życie i zdrowie jest zagrożone. Lekarze zapewniają całodobową opiekę nad nowonarodzonym dzieckiem, w tym codzienne badanie lekarskie bez względu na dzień tygodnia oraz dni świąteczne.


Przy każdym porodzie obecny jest lekarz pediatra oraz pielęgniarka neonatologiczna i jeżeli zajdzie potrzeba są przygotowani do udzielenia natychmiastowej pomocy zarówno wcześniakowi jak i noworodkowi donoszonemu. Każde dziecko po urodzeniu poddane jest badaniu lekarskiemu oraz ocenie jego stanu zdrowia w/g Skali Apgar. Posiadamy stanowisko intensywnego nadzoru i terapii w pobliżu sali porodowej i cięć cesarskich, gdzie zarówno dziecku malutkiemu jak i dużemu noworodkowi udziela się wszechstronnej pomocy. Polega ona na wnikliwym monitorowaniu czynności życiowych u dziecka przy użyciu nowoczesnej aparatury oraz zastosowaniu odpowiedniego leczenia.

 

 


Pierwszy kontakt matki z dzieckiem ma miejsce bezpośrednio po porodzie.Tata obecny przy urodzeniu swojego dziecka może mieć je w swoich ramionach.Po porodzie fizjologicznym pielęgniarka kładzie noworodka na piersi matki - "skóra do skóry"  na co najmniej dwie godziny.Wszystkie dzieci mają zapewniony bezpośredni kontakt ze swoimi rodzicami i bliskimi. Każde dziecko przebywa z matką w jednej sali (system rooming-in) pod opieką tego samego zespołu lekarsko-pielęgniarskiego. Noworodek, jak najszybciej dostawiony jest do piersi - nie później niż dwie godziny po porodzie. W pierwszej dobie po urodzeniu zostaje zaszczepiony przeciwko gruźlicy i WZW typu B. Wszystkie noworodki mają wykonane badanie słuchu, oraz przesiewowe badanie krwi w kierunku fenyloketonurii, niedoczynności tarczycy i mukowiscydozy.


Mamy możliwość leczenia żółtaczek nowoczesnymi, diodowymi lampami do fototerapii.Posiadamy bilirubinometr przezskórny, który umożliwia oznaczenie poziomu bilirubiny przez skórę bez konieczności pobierania krwi i kłucia dziecka. Laboratorium Szpitala, oraz pracownie takie jak bakteriologiczna, radiologiczna, USG zapewniają całodobowe wykonanie badań diagnostycznych.


Prowadzimy promocję karmienia naturalnego pokarmem matki. Udzielamy porad przez 24-godz/dobę, w razie problemów z karmieniem piersią po wypisaniu z Oddziału Nr tel 048/614-82-34 wew 352.


Matki otrzymują przed wypisem materiały promocyjne na temat pielęgnacji noworodka, karmienia, oraz profilaktyki alergii, dostarczane przez Firmy Dzidziuś", Piękne Narodziny", Skarb malucha".


Oddział Neonatologiczny utrzymuje ścisłą współpracę z wysokospecjalistycznymi oddziałami pediatrycznymi typu OIOM, Kardiologia, Chirurgia, Urologia w których znajdują pomoc dzieci wymagające zarówno specjalistycznego leczenia jak i konsultacji. Przy Oddziale działa Poradnia Neonatologiczna, gdzie kierowane są noworodki wymagające dalszego nadzoru i opieki po wypisaniu ze szpitala.

 

 

 

Lista rzeczy potrzebnych dla noworodka po porodzie:

  1. pieluszki jednorazowe (najmniejszy rozmiar),
  2. mokre chusteczki,
  3. maść alantan plus,
  4. dwie bawełniane miękkie czapeczki,
  5. dwie pary skarpetek.

 

 

 

Na powrót do domu:

  1. ubranie dla mamy,
  2. ubranko dla dziecka odpowiednie do pogody,
  3. fotelik samochodowy dla noworodka.

 

 

 

Lokalizacja:

Oddział Neonatologiczny Blok "C" III piętro


Kontakt z Oddziałem >> telefony